Kategoriler

Kumlama (Sandblasting )KUMLAMA AMAÇLI YÜKSEK VERİMLİ 30/60 ve 20/40 mesh GARNET

Türkiyede, kumlama işlerinde en yaygın olarak kullanılan copper slag, içerisinde yüksek seviyede toksik kalıntılar ve ağır metaller ( kadmiyum, kurşun, arsenik, kromiyım v.s.) bulundurduğu için çevre ve kullanıcının sağlığı açısından çık zararlıdır ve çoğu ülkede kullanımı yasaklanmıştır.  Ayrıca copper slag kumlama esnasında çok fazla toz çıkardığı için bu zararı daha da artmaktadır. 

GARNET abrazivi yüksek verimliliği ve sağlığa zararlı olmaması bakımından copper slagın alternatifidir.  Herhangi bir ağır metal yada toksik madde içermez.  Tamamen doğal mineral abrazivdir.  Ayrıca ISO, ASTM, US NAVY, MIL Standartlarına sahiptir.  İçerisindeki klorid 25ppm den daha az, serbest silika %0.1 den daha zadır.

GARNET abrazivleri 12/20 mesh, 20/40 mesh, 20/60 mesh, 30/60 mesh ( gemi karina rsapası, balast tanklarının raspas, duplex SS ve Aluminyum raspası ), ayrıca hassas kumlama ( tarihi eser restorasyon ) işlerinde 80 mesh, 120 mesh ve 180 mesh gibi boyutlara sahiptir.  Yeni metal ve paslı metalde, döküm malzemelrde her türlü yüzey temizliğinde, boya çıkarmada, ayrıca ahşap, cam, mermer v.s gibi malzemelerde kullanım mümkündür.  Kullanım esnasında çok az miktarda toz çıkarmaktadır.

GARNET 30/60 Mesh (200-600 micron) en iyi kumlama özelliğine sahip ve ideal yüzey elde edebilen abraziv boyutudur.  30/60 Mesh ile kumlama yapıldığı taktirde tozsuz, yüksek verimli ve ekonomik ve 50-75 micron yüzey profili garanti edilmektedir.

 

30/60 Mesh İsveç standardı olan SA3 kalitede yüzey standartı vermektedir.  Yüzeyde beyaz metal spotları yada herhangi bir kalıntı bırakmaz, kirlilikten tamamen arınmış bir yüzey ortaya çıkarır. 

GARNET 30/60 Mesh kg başına 11 milyon adet efektif garnet taneciği içerirken, aynı işi görecek copper slag 1 kg başına yalnızca 1 milyon adet ve daha büyük tanecik içerir.  Büyük tanecik yüzeyde parçalanacağından etkisi daha az olur ve aşırı toz çıkmasına sebep olur.  GARNET ile aynı kiloda malzeme sevki neticesinde aslında 11 kat daha fazla tanecik yüzeye çarptırılmış olur.  Bu nedenle abraziv akışı % 66 azalacaktır.  Standart bir kum tankı dolusu GARNET ile kesintisiz 1.5 saat kum raspası yapabilirken, aynı miktarda copper slag ile sadece 25-30 dakika raspa yapılabilmektedir.  Bu nedenlerden ötürü, birçok kullanıcı slag, çelik grit yada silis kumu yerine % 50 – 100 e varan verimleri nedeniyle GARNET’ i tercih etmektedirler.  Bu da tabiki kumlama maliyetini düşürmektedir.

GARNET abraziv tüketimi yeni  yada paslı malzemeler de SA3 kalitesini yakalamak için yaklaşık 10 – 14 kg / m2 olmalıdır.  Geri dönüşüm yaparak bu tüketim 3-4 kg/m2 azalacaktır.  Ancak kaplama sökme işlerinde kaplamanın kalınlığına gore tüketim( abraziv akışı) 15-20 kg/m2 olabilir.

Yeni metal yada paslı malzemelerde SA3 yüzey kalitesini sağlar. GARNET 5-8 kez yeniden kullanılabilme (rcycle) özelliğine sahiptir. 

 Copper Slag’ın yanısıra steel grit’e göre de GARNET çeşitli avantajlara sahiptir.  Bunları, 
 
Düşük abraziv tüketimi (daha az malzeme sevki, daha az temizleme ve kullanılmış malzemenin
uzaklaştırılması, daha az abraziv maliyeti)

 

  • Yüksek verim ( aynı sürede daha fazla yüzey kumlaması, zaman tasarrufu, enerji ve işçilik tasarrufu)

 

  • Düşük tozlanma ( kumlama yaparken daha iyi görünür ortam, çalışma alanının kirlenmemesi, hava kirliliğine neden olmamazı, işçi sağlığı riski olmaması)

 

  • Yüksek yüzey kalitesi ( Yüzeyde pas spotları bırakmaksızın SA3 kalitesini başarıyla ve kolayca sağlaması, her çeşit yüzeyde temiz ve ideal bir sonuç vermesi)

 

  • Geri dönüşüm ( Garnet temizleme kabiliyetini kaybetmeden daha once kullanıldığı yüzeye bağlı olarak ortalama 5 kere yeniden kullanılabilir,

 

  • Sağlık/Çevre/Güvenlik ( Garnet sağlık ve çevre güvenliği açısından ideladir, toksik maddeler, ağır metaller içermez)

 

  • Çok amaçlılık ( Garnet demir partikülleri içermediğindenfree-ferrite tüm metalik yüzeylerde paslanmaz çelik, anti-manyetik çelik, aluminium ve alaşımlarında v.s. başarıyla uygulanır.)

 

  • Nem ( GARNET yağmur ve sudan korunduğu sürece %100 nemden dahi etkilenmez.  Islanırsada kuruduğunda rahatlıkla kullanılabilir.)
Bu kategoride henüz ürün Yok.